Äntligen takomläggning

Äntligen takomläggning

Det tog lång tid att hitta någon som hade tid att ta sig an vårt tak som var i desperat behov av omläggning då pannor blåst ner (Se första bilderna) taket var farligt vid blåst. Det läckte även in vid ena takkupan om det regnade från fel håll.

Vi hade tagit in offerter på falsad plåt som var drömmen, falsad plåt med integrerade solceller, tegel och betongpannor. När det inte gick att få plåttak för det var inte rimligt för vår plånbok att lägga lika mycket pengar på taket som vi betalde för huset och vi helt enkelt fick nöja oss med ett enklare val så fick det bli det billigaste alternativet med längst garanti. Benders halvmatta betongtegel. Men takkuporna och de nya skorstenshuvarna fick falsad plåt den här gången. Ärggrön, då tidigare plåt på bland annat skorstenen var i koppar.
När vi väl bestämt oss och fått OK att vi skulle få det gjort började våren med regn och åter regn. Men så kom till slut en bild till min mobil med texten ”Nu har vi börjat”
Lättnad och lycka!
Det gamla tegeltaket var lagt på det tidigare falsade plåttaket som till stor del hade rostat sönder.



Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *